Ми можемо подолати туберкульоз
Прес-реліз
місячник боротьби з ТБ,
до Міжнародного та Всеукраїнського
дня боротьби з ТБ 24.03.2025 р.
Цьогоріч гаслом Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом, пропонованим ВООЗ, є «Так! Ми можемо подолати ТБ: взяти зобов’язання, інвестувати, реалізувати». З 2000 року завдяки глобальним зусиллям з подолання туберкульозу врятовано 79 мільйонів життів. Це спільне досягнення світової спільноти, залученої до подолання туберкульозу.
Україна навіть в умовах тривалої повномасштабної війни й надалі рятує життя громадян від хвороби, яка є повністю виліковною. У 2024 році в Україні захворіло туберкульозом 18,1 тисяч людей. В цілому туберкульоз залишається актуальною проблемою, і потребує широкої уваги громадськості, а не тільки медичної спільноти.
Вінницька область займає 12 рейтингове місце за розподілом територій у напрямку зниження показника захворюваності до найнижчого. Впродовж трьох років, починаючи з 2022-го, цей показник перевершує середній по державі.
У 2024 році в нашій області захворіли 717 людей (проти 797-ти у 2023 році). Серед захворілих 61% складають мешканці села. Чотири п’ятих серед захворілих становлять чоловіки, п’ята частина – жінки.
Збільшилась кількість захворювань у віковій групі 0-17 років. Захворіли 26 дітей та підлітків, тоді як у 2023 році - 16. Контакт з захворілими батьками став причиною захворювання у половини дітей та підлітків, у яких були виявили запальні туберкульозні зміни.
Туберкульоз виліковний. В Україні, незважаючи на війну, люди, що захворіли, мають можливість отримувати безкоштовні протитуберкульозні препарати, включно з сучасними, які входять до складу новітніх схем лікування. Тривалість лікування поступово скорочується. Так, частина людей з необтяженим перебігом хвороби отримує чотиримісячний курс лікування замість шестимісячного. За важкого перебігу із стійкістю для основних протитуберкульозних ліків призначаються так звані короткі схеми лікування, тривалість яких від 6 до 12 місяців, тоді як раніше практично усім захворілим на важкі форми туберкульозу призначався 18-місячний курс ліків (а більше 10 років тому тривалість лікування могла сягати навіть 2-3 років). Лікування, як правило, проводиться амбулаторно. Стаціонар потрібен лише у разі важкого стану захворілої людини, або за наявності супутньої важкої патології, яка потребує щоденного нагляду лікаря впродовж перших тижнів лікування, після чого можна продовжити терапію вдома, у співпраці з сімейним лікарем.
Людина, що розпочала лікування, через 1-2 тижні після його початку вже не є джерелом інфікування для оточуючих, за цей період мікобактерії туберкульозу під впливом ліків стають нежиттєздатними, і не становлять небезпеки. Але лікування має продовжуватись, оскільки при перерві терапії, недоліковуванні, недисциплінованому прийомі ліків туберкульоз знову підіймає голову.
Щоб пройти безкоштовну діагностику з метою виявлення туберкульозу, потрібно звернутись до свого сімейного лікаря. Для попередньої оцінки лікар запропонує пройти скринінгове анкетування. Самостійно оцінити потребу обстеження на туберкульоз можна, набравши в пошукових системах «Скринінгова анкета на ТБ». Після анкетування, у разі потреби лікар скерує на рентгенологічне обстеження органів грудної клітини. Обов’язково таку перевірку мають пройти контактуючі із захворілою людиною. Слабкий імунітет, хронічні захворювання чи незадовільні житлові умови, все це може підвищити ризик інфікування. Якщо симптоми, схожі на туберкульоз, відсутні, обмежуються скринінговою анкетою та рентген-дослідженням. Якщо після рентген-обстеження виявлені зміни в легенях, лікар призначить інші методи дообстеження, та скерує до лікаря-фтизіатра. До Вінницького обласного клінічного фтизіопульмонологічного центру можна звернутись без електронного направлення, якщо з будь-яких причин нема декларації з сімейним лікарем.
Є можливість пройти короткотерміновий курс превентивної (профілактичної) терапії протитуберкульозними ліками, якщо був контакт із захворілою на туберкульоз людиною, або ж є стани та захворювання, що призводять до суттєвого зниження імунітету, або людина приймає ліки-імуносупресанти. До речі, у переважній більшості випадків тривалість профлікування також зменшилась: була півроку, а стала від одного до трьох місяців. Профілактичне лікування також безкоштовне.
Більше про туберкульоз можна дізнатись на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ України у розділі «Контроль захворювань» та на сторінці установи у мережі Facebook.
Впродовж усього березня, а надто у Всесвітній день боротьби з туберкульозом 24 березня, важливо звернути увагу на питання протидії туберкульозу. Для цього маємо необхідні ресурси: державні стратегічні документи з визначеними цілями, підтримку органів місцевого самоврядування, державних адміністрацій та керівництва громад, є підтримка партнерів та громадськості; активно працюють фахові регіональні команди фтизіатричної служби та обласного центру контролю та профілактики хвороб.
Переконані, що лише спільними зусиллями ми зможемо надалі утримувати медичний фронт, зберігати та захищати здоров’я української нації, наближати перемогу України.