Моніторинг протитуберкульозних заходів у квітні 2024 року
Продовжується виїзна робота фахівців КНП «ВОКФПЦ ВОР». У квітні відвідали Центри первинної медичної допомоги у Липовецькій, Оратівській та Погребищенській громадах з метою оцінити дотримання медичного стандарту «Туберкульоз», та після цього надати методичну допомогу, акцентуючи її на виявлених бар’єрах.
Кожна людина, яка має укладену декларацію із сімейним лікарем про надання послуг, разом із своїм лікарем має визначитись, чи є у неї фактори ризику, які сприяють розвитку туберкульозу. Умовно ризики можна поділити на декілька груп. Це так звані «епідеміологічні» ризики: контактування із захворілою на туберкульоз людиною, професійна діяльність, пов’язана з наданням медичної допомоги. «Медичні» ризики: захворювання та стани, пов’язані із зниженням імунітету: наявність ВІЛ, цукровий діабет, онкопроцес, дефіцит харчування внаслідок недоїдання або хворобливого стану кишково-шлункового тракту, вроджені та набуті імунодефіцити, та пов’язаний з цим прийом імуносупресивної терапії, у тому числі інгібіторів ФНПα, глюкокортикостероїдів, протипухлинних засобів тощо, запальні та професійні захворювання легень, практики вживання алкоголю та психоактивних речовин, і досить багато інших. «Соціальні» фактори: міграція (пов’язана у сьогоденні України із широкомасштабним вторгненням рф: масова міграція українців, втрата житла, джерел доходу, стрес), низький дохід у родині та пов’язані з цим проблеми матеріального благополуччя сім’ї чи окремої людини, перебування у місцях позбавлення волі, або маргіналізація способу життя та поведінки.
Якщо такі ризики є, сімейний лікар пропонує пройти скринінгове анкетування, тобто відповісти на певний перелік питань, для того, щоб визначитись з потребою поглибленого огляду. Якщо скарг людина не виказує, обстеження обмежується рентгенологічним оглядом органів грудної клітини. Такий скринінг дорослій людині варто пройти щороку, щоб переконатись, що все добре. Чому рентген-обстеження органів грудної клітини? Тому що туберкульозні зміни, як правило, у 95% локалізуються у легеневій тканині. Тому що достатня кількість рентген-апаратури. Тому що є кваліфіковані рентгенологи. Тому що метод доступний практично у кожній громаді.
Якраз формуванню груп ризику та особливостях роботи з окремими з них під час візитів команда лікарів КНП «ВОКФПЦ ВОР» приділила увагу.
У Погребищі, крім того, відбулась зустріч з керівництвом громади. Адже попередження туберкульозу пов’язане не лише із суто медичною допомогою. Соціальність туберкульозу потребує широкої участі органів лади, соцсервісних служб, неурядових організацій та громадськості. До речі, у громаді діє місцева цільова програма розвитку первинної медичної допомоги на 2024-2026 роки, у якій передбачена фінансова підтримка окремих протитуберкульозних заходів.
Не обійшли увагою і лікарні у цих громадах. Обговорено з керівниками та фахівцями необхідність контролю за туберкульозом «на вході» у стаціонар. Також рекомендовано звернути увагу на розширенні застосування молекулярно-генетичної детекції для пошуку мікобактерій у пацієнтів стаціонару, які шпиталізовані, та мають скарги і симптоми, схожі з туберкульозом. У Липовецькій лікарні планового лікування та Оратівському Центрі ПМД ці питання обговорені на робочих нарадах-семінарах з лікарями та медичними сестрами закладів.