Нарада-семінар: «Туберкульоз у дітей: виявлення та профілактика»
На базі нашого закладу 15 лютого 2024 року відбулась нарада-семінар «Туберкульоз у дітей: виявлення та профілактика».
Захід підтримали колеги і партнери з міжнародної організації РАТН (Програма оптимальних технологій в охороні здоров’я), проекту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні» (Support TB Control Efforts in Ukraine), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
На актуальності профілактики туберкульозу у дитячому віці наголосила Лариса Бевза – начальниця відділу екстреної та первинної медичної допомоги населенню та медичної реабілітації Департаменту охорони здоров’я та реабілітації ОВА.
Яна Терлеєва, завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», ознайомила учасників з епідситуацією з туберкульозу в Україні, інформацією про досягнення і виклики, пов’язані з воєнним станом, навела приклади стійкості людей в охороні здоров’я у цей складний для країни час, та наголосила на необхідності згуртованої роботи з подолання туберкульозу, в тому числі серед дітей.
Гунта Дравніце, директорка зазначеного Проєкту РАТН, розповіла про близький їй тривалий досвід туберкульозу однієї сім’ї, наголосила на широкому спектрі сучасних методик для виявлення та попередження туберкульозу, які доступні в Україні та Вінницькій області, зокрема.
Ознайомитись з можливостями сучасних методик та підходів виявлення ознак та проявів туберкульозу у дітей допомогли фахівці Проекту РАТН Олена Дюжева, Володимир Шукатка та Людмила Скоклюк.
У нараді взяли участь медичні директори закладів первинної та спеціалізованої допомоги, сімейні лікарі, педіатри стаціонарних та поліклінічних відділень лікарень, високоспеціалізованих закладів, фахівці регіонального фтизіопульмоногічного центру та ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики» МОЗ України.
Кількість туберкульозу в області зросла. У 2023 році зареєстровано 797 нових випадків проти 665-ти у попередньому 2022-му, тобто виявлено на 132 випадки більше. Серед захворілих 16 дітей та підлітків (2022 - 18). Вважається, що виявлення туберкульозу у дитячому віці добре налагоджене, якщо у віковій структурі людей, які захворіли на туберкульоз, діти 0-17 років складають від 5% до 10%. Наразі в області цей показник нижчий. Саме тому важливим було обговорити існуючі бар’єри щодо виявлення «дитячого» туберкульозу, намітити спільні дії фахівців сімейної медицини, педіатрів та фтизіатрів. Спільне завдання лікарів і батьків: покращити доступ дитини до виявлення, сучасної діагностики та профілактики туберкульозу, а при хворобі - зробити лікування комфортним.