Семінар-нарада «Зміни надання допомоги за фахом «Туберкульоз» 22 березня 2023 року
22 березня 2023 року на базі Вінницького обласного клінічного фтизіопульмонологічного центру відбувся семінар-нарада «Зміни у Стандарті надання медичної допомоги при туберкульозі», який був організований за підтримки міжнародної організації PATH «Сучасні технології в охороні здоров’я», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), в рамках проекту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні».
Серед 120 учасників - керівники закладів первинної медичної допомоги та сімейні лікарі.
Директор Департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОВА Ольга ЗАДОРОЖНА у привітанні наголосила на особливій ролі сімейного лікаря у протидії туберкульозу. Адже система протитуберкульозної допомоги в Україні кардинально змінюється, сімейні лікарі - основні учасники процесу профілактики та виявлення туберкульозу, також суттєво зросла участь первинної ланки надання меддопомоги у лікуванні захворілого туберкульозом.
Запрошена гостя заходу - завідувачка відділу координації програм діагностики та лікування туберкульозу Центру громадського здоров’я МОЗ України Яна ТЕРЛЕЄВА зауважила, що 2022 рік став справжнім викликом для всіх. Однак контроль туберкульозу не зупинився. Вдалося залучити міжнародних партнерів для безперебійного забезпечення і ввезення протитуберкульозних ліків, у тому числі препаратів, що застосовуються у найновіших схемах лікування медикаментозно стійкого туберкульозу, і які тепер доступні в Україні. Напрацьовані зв’язки з менеджерами охорони здоров’я багатьох країн Європи для надання допомоги українцям – хворим на туберкульоз, які рятуються за кордоном від війни. Обласні протитуберкульозні служби західних і центральних областей від 24 лютого минулого року прийняли на лікування сотні хворих на туберкульоз, які наразі мають статус внутрішньо переміщених.
Учасників привітала Гунта Дравніце – директор проекту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні» PATH, і відзначила активну участь фахівців Вінницької області у впровадженні та реалізації проекту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні».
Основне завдання семінару-наради: ознайомити організаторів охорони здоров’я та сімейних лікарів із змінами у національному Стандарті «Туберкульоз». Серед них:
- молекулярно-генетична діагностика – початковий лабораторний тест для етіологічного підтвердження тубпроцесу;
- розширений перелік схем лікування чутливого до ліків туберкульозу, запропоновані різні схеми, у тому числі скорочений до 4 місяців для лікування неускладнених, обмежених форм туберкульозу;
- офіційно Україна перейшла на короткотривале лікування стійкого до ліків туберкульозу, з використанням найновіших ефективних препаратів, тривалістю 6-9 місяців замість 18-ти;
- великий розділ присвячений стандартам протитуберкульозної допомоги дітям, включені до Стандарту новітні методики підтвердження діагнозу, що використовуються саме у дітей, деталізована профілактика;
- з’явився розділ «Охорона громадського здоров’я»;
- наведені критерії якості у кожному з розділів Стандарту.
Обласний клінічний фтизіопульмонологічний центр - єдиний в області заклад, що надає фтизіатричну допомогу, у тому числі стаціонарну, та виконує координаційну роль. Шість лікарів-фтизіатрів консультативно-діагностичного відділення курують заклади охорони здоров’я кожного району нашої області. Дев’ять лабораторій різних закладів вторинної допомоги обладнані сучасними системами діагностики GeneXpert для молекулярно-генетичної детекції мікобактерії ТБ; затверджені маршрути лабораторної діагностики для усіх закладів охорони здоров’я. У 2023 році 40 центрів первинної медичної допомоги уклади договори з НСЗУ на лікування та супровід дорослих і дітей з туберкульозом.
У 2022 році в області зареєстровано 665 нових випадків туберкульозу, що на 261 випадок більше ніж у 2021-му. Серед них: 557 діагностовані вперше в житті, ще 108 – це рецидиви захворювання. На Вінниччину минулого року прибули і продовжили лікування 20 хворих на туберкульоз - ВПО, серед прибулих в область виявили ще 32 нові випадки.
Нарада відбулась напередодні 24 березня – Всесвітнього та Всеукраїнського дня боротьби з туберкульозом, який щороку нагадує про важливість протидіяти туберкульозу. Вільний від туберкульозу простір – також компонент безпечного для життя середовища.