Туберкульоз у Вінницькій області у І кварталі 2024 року
У І кварталі 2024 року зареєстровано 209 нових випадків туберкульозу, у тому числі 168 вперше в житті діагностованих та 41 рецидив туберкульозного процесу (у І кварталі 2023 року - 233). Серед захворілих 171 чоловік та 39 жінок. Виявлено туберкульоз у 4 дітей та 2 підлітків (І кв. 2023р. – 3 та 2 відповідно). Половина випадків у віці 0-17 років туберкульоз виявляється одночасно з захворілими батьками. Тобто дитина тривалий час перебуває у контакті із захворілими батьком або мамою, які не звертаються за медичною допомогою.
В області щодня на лікуванні перебуває близько 470-500 людей. Половина пацієнтів розпочинають лікування в амбулаторних умовах з першої дози прийому антимікобактеріальних препаратів. Прибули на доліковування 5 захворілих. Повторний курс лікування через невдачу лікування або відмову пацієнта від терапії розпочато у 10 випадках.
Рівень захворюваності знизився з 15,5 до 13,9 на 100 тисяч населення, тобто на 10,3% (Україна 1кв. 2024 – 12,5 на 100 тис. нас., зниження на 6,7%). Туберкульозу не стало менше. Однією з причин зниження захворюваності є недовиявлення ТБ. Зокрема, від початку року в Україні є потреба іноваційного LAM-тесту для швидкої попередньої діагностики туберкульозу серед ВІЛ-інфікованих людей, які мають ознаки низького рівню імунітету. Крім того, кожен з нас має пам’ятати про необхідність пройти щорічний медогляд, для того щоб переконатись у задовільному стані здоров’я. В окремих групах населення ризик захворіти на туберкульоз дуже високий. У будь-якому разі, якщо у вас з’явився тривалий кашель, який на фоні лікування не проходить через 2-3 тижні, а також є тривала втомлюваність, пітливість, незначне підвищення температури тіла, схуднення, необхідно відвідати свого сімейного лікаря, який допоможе визначитись з подальшими кроками у діагностиці, у тому числі щодо туберкульозу.