ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ
«Всьому колективу Центру бажаємо Перемоги, сил, здоров'я. Зараз, як ніколи, важливо отримати консультацію фахівця, а ще важливе чуйне ставлення до пацієнтів та їх родичів. Особливо, коли це людина з інвалідністю першої групи, яка має низку захворювань. Хочу відзначити, що весь персонал працює злагоджено. Ми користувались послугами лабораторії, отримували інформацію в реєстратурі. Медсестра в кабінеті також була доброзичлива та професійно виконувала свою роботу разом з лікарем. Щиро дякуємо. Маю надію, що після лікування отримаємо гарні результати і більше не будемо переживати щодо хвороби…», — такими словами вітають вдячні пацієнти колектив Вінницького обласного клінічного фтизіопульмонологічного центру, що понад десять років очолює Служивий Олександр Петрович.
Вітаючи наших колег та партнерів, хочемо відзначити наполегливу і сумлінну роботу, яку здійснює команда Центру під керівництвом Олександра Петровича. Адже Центр впевнено утримує флагманські позиції у системі охорони здоров’я Вінницької області. І не тільки тому, що нині це єдиний в області спеціалізований протитуберкульозний заклад, але й тому, що, попри виклики воєнного стану, пандемії COVID-19, команда закладу показала свою спроможність. Власне, не просто втримала свій статус, але і підняла Центр до рівня надкластерної установи. Ба більше, Центр є не тільки профільним клінічним ЗОЗ, але й отримав визнання як базовий заклад на випадок надзвичайних ситуацій.
Разом з щоденною великою лікувально-діагностичною роботою ключовим напрямком діяльності є потужна організаційно-методична робота, що здійснюється зокрема і за підтримки нашого проекту, щодо відновлення цілісності та доступності протитуберкульозної допомоги населенню області, внутрішньо переміщеним особам, військовим.
Пріоритетом цієї роботи є налагодження співпраці з фахівцями ПМСД, адже сімейні лікарі нині на передньому краї подолання туберкульозу. Фахівці Центру здійснили 49 моніторингових візитів у заклади ПМСД, під час яких надали консультації 320 особам, які захворіли на туберкульоз, та членам їх родин. За результатами візитів провели 13 семінарів-нарад з колективами закладів ПМСД.
Вінниччина — одна з 4 областей, де у співпраці з проектом USAID Ukraine - USAID Україна «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні» впроваджується оптимізований підхід до систематичного скринінгу серед груп ризику розвитку ТБ на рівні ПМСД. В обраних 4 громадах області вже є певні результати: вдвічі збільшилась кількість виявлених людей, яким потрібне додаткове обстеження, водночас, суттєво скоротилися витрати і зусилля з боку медичних фахівців. За підтримки проекту проведено 3 тренінги для сімейних лікарів з питань виявлення та профілактики туберкульозу.
Центр організував і провів навчання для 554 фахівців (сімейних лікарів, фахівців закладів спеціалізованої допомоги, медичних сестер загальної практики).
Сімейні лікарі та фтизіатри дбають і про людей, які переїхали до Вінницької області, рятуючись від війни. Для них провели 70 лекцій та 48 бесід щодо профілактики ТБ, ВІЛ, вірусних гепатитів, неінфекційних хвороб тощо.
Зусилля дають результат. Станом на кінець 2023 року вдалося майже відновити доковідний рівень виявлення ТБ, а загальна захворюваність зменшилась завдяки налагодженню тісної співпраці міжрайонних фтизіатрів з сімейними лікарями, впорядкуванню лікувальної роботи рівні ПМСД, посиленню контролю за проведенням фінальної діагностики та результатами лікування.
«Ми не можемо радіти через відновлення показників виявлення туберкульозу, адже наша мета — подолання хвороби. Ми знаємо наші можливості, усвідомлюємо резерви для покращення роботи і маємо дуже амбітні плани. Частиною наших намірів є створення цілісної обласної програми з подолання туберкульозу, яка має стати справжнім майданчиком для об’єднання зусиль медичної спільноти, інших зацікавлених сторін і, головне, місцевого самоврядування — територіальних громад, адже без залучення усього суспільства можна досягти кращих лікувальних результатів, але подолати туберкульоз неможливо», — говорить Олександр Петрович.
Роботу з громадами вже розпочато: відбулись 26 зустрічей з керівниками ОТГ та місцевих служб соціального захисту, обговорені питання співпраці, зокрема щодо надання соціальної підтримки/супроводу людям, які стикнулися з проблемою туберкульозу, та особам з групи підвищеного ризику, які перебувають у складних життєвих обставинах, зокрема внутрішньо переміщеним.
За підтримки проекту цей напрямок буде розвиватися, щоб спільними зусиллями покращити якість медичних послуг, наблизити їх до людей і заохочувати місцеве самоврядування підтримувати медичну службу і мешканців у боротьбі з туберкульозом.